TARCZA [Scutum małe]

o kształcie prostokąta z wyoblonymi rogami, zaliczana jest do średniej wielkości tarcz przeznaczonych do walki pieszej. Jej waga pozwala na ofensywne zastosowanie podczas pojedynku. Kształt bardzo popularny w Europie. Wzorowany na tzw. małym scutum, mniejszej wersji tarczy rzymskich legionistów późnej republiki i cesarstwa. Tarcze tego typu wykorzystywali gladiatorzy walczących na rzymskich arenach. Materacowanie w postaci pasa grubej (ok.20mm) pianki polietylenowej dobrze zabezpiecza przed przenoszeniem wibracji na przedramię. Sztywny uchwyt stabilizuje tarczę i ułatwia jej szybkie ustawianie w żądanym położeniu. Może być wykorzystywana w zestawie z mieczem jednoręcznym, rudisem SRS, mieczem BP itp.

opis techniczny:
wysokość: 650mm
szerokość: 450mm
pochyłość: 70mm
ciężar: 2100g
materiał: sklejka drewniana, płótno impregnowane, stal

przeznaczenie:
Do walki z wykorzystaniem tarczy prostokątnej (w połączeniu z mieczem jednoręcznym) wymagane są minimum ochraniacze HPS (High Protection System). Szczególnie istotne jest posiadanie rękawic HPS i karwaszy.

 

 
TARCZA [puklerz pięściowy]

to niewielkiej średnicy, okrągła tarcza. W wersji wojskowej zazwyczaj w całości wykonany jest ze stali. Charakterystycznym elementem konstrukcyjnym puklerza jest centralnie umieszczone, sferyczne wybrzuszenie (umbo), mieszczące trzymającą go dłoń. Za uchwyt służył najczęściej metalowy imak, który przechodził wzdłuż średnicy umba. Puklerz był wykorzystywany jako broń defensywna od starożytności. Korzystali z niego rzymscy gladiatorzy, późnośredniowieczni łucznicy, renesansowi fechtmistrzowie. Sposób walki puklerzem w połączeniu z mieczem jednoręcznym został przedstawiony w najstarszym zachowanym średniowiecznym traktacie I.33, datowanym na koniec XIII-ego wieku.

opis techniczny:
średnica: 172mm
masa: 350g
materiał: stal, mosiądz, drewno

przeznaczenie:
Do walki z wykorzystaniem puklerza (w połączeniu z mieczem jednoręcznym lub rapierem) wymagane są minimum ochraniacze MPS (Medium Protection System). Szczególnie istotne jest posiadanie rękawic HPS i karwaszy.

 


© Marcin Żmudzki
do góry

 

 
   
 
    © 2008 - 2019 pozycjonowanie SEMCENTRUM