KARABIN z BAGNETEM [sprężynowy]

nazywany też karabinem sprężynowym do nauki szermierki na bagnety. W doskonały sposób odwzorowuje parametry konstrukcyjne XIX-wiecznych karabinów piechoty, w szczególności karabinu MOSIN wzór 1891/1933. Była to konstrukcja rosyjska wzorowana na belgijskiej broni Emila NAGANTA. Karabin powtarzalny strzelający amunicją kal. 7,62 mm, znajdował się również na wyposażeniu Wojska Polskiego w okresie międzywojennym. Zaopatrzono go czworograniasty bagnet kłujący. Treningowy karabin z bagnetem, dzięki zwartej konstrukcji i sprężynowo chowanemu bagnetowi, doskonale nadaje się do ćwiczeń i walk sparingowych. Przy zastosowaniu odpowiednich ochraniaczy, nie powoduje bolesnych kontuzji. Szermierka na bagnety to zupełnie odmienny rodzaj walki bronią białą, nie tylko ze względu na znaczną masą samej broni, ale przede wszystkim na odwrotną postawę i oburęczne (czasem jednoręczne) trzymanie karabinu.
Sposoby posługiwania się karabinem z bagnetem w źródłach opisano m.in. w:
„Nauka podająca sposoby bicia sie na bagnety", praca zbiorowa, reprint regulaminu wydanego dla Wojska Polskiego w 1827r., wyd. 4, Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego – Kuźnia, „Instrukcja walki na bagnety”, Warszawa 1921, oraz „Instrukcja walki bagnetem” (tymczasowa), Warszawa 1928

opis techniczny:
długość całkowita: 1600mm
długość karabinu: 1250mm
długość łoża: 850mm
masa: 3500g
materiał: stal, drewno (buk)
materiał punty: stal, guma, skóra

przeznaczenie:
Broń biała klasy S (sparingowa) przeznaczona do wykonywania natarć poprzez pchnięcie. Do walki karabinem z bagnetem wymagane są ochraniacze HPS (High Protection System). Szczególnie istotne są rękawice HPS.

 

 
KARABINEK z BAGNETEM [sprężynowy]

to broń przeznaczona do nauki walki i sportowej szermierki na bagnety. Dyscyplina ta była szeroko propagowany w Polsce w okresie międzywojennym i po wojnie do końca lat 50-tych. Jej czołowym zwolennikiem był szermierz i fechmistrz Kazimierz Laskowski. Sportowa szermierka na bagnety była uprawiana także w innych krajach Demokracji Ludowej. Podejmowano próby wprowadzenia jej, jako czwartej broni, uprawianej w klubach szermierczych na całym świecie oraz do programu Mistrzostw Olimpijskich. Próby te nie spotkały się jednak z pozytywnym przyjęciem Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE). Również w wojsku, wraz ze zmianą koncepcji strategicznych na początku lat 60-tych XX wieku, zrezygnowano z masowej nauki walki na bagnety. Do dziś szkolenia takie są realizowane jedynie w niektórych jednostkach specjalnych, np. SPECNAZ.
Karabinek sprężynowy z bagnetem został zaprojektowany jako odpowiednik karabinka MOSIN wzór 1944. Broń ta znajdowała się na wyposażeniu Wojska Polskiego jeszcze przez kilkadziesiąt lat po II Wojnie Światowej. Ostatecznie karabinek Mosin 44 został wycofany w latach 70-tych XX wieku. Potem można go było spotkać w uzbrojeniu Straży Przemysłowej.
Sportowy karabinek z bagnetem, dzięki zwartej konstrukcji i sprężynowo chowanemu bagnetowi, doskonale nadaje się do ćwiczeń i walk sparingowych. Przy zastosowaniu odpowiednich ochraniaczy, nie powoduje bolesnych kontuzji. Szermierka na bagnety to zupełnie odmienny rodzaj walki bronią białą, nie tylko ze względu na znaczną masą samej broni, ale przede wszystkim na odwrotną postawę i oburęczne (czasem jednoręczne) trzymanie karabinu.
Metody walki karabinkiem z bagnetem opisano m.in. w:
Laskowski, Kazimierz „Program szermierki na bagnety”, Warszawa 1950
Laskowski, Kazimierz „Sportowa szermierka na bagnety”, wyd. GKKF, Warszawa 1951.

opis techniczny:
długość całkowita: 1350mm
długość karabinu: 1080mm
długość łoża: 780mm
masa: 2700g
materiał: stal, drewno (buk)
materiał punty: stal, guma, skóra

przeznaczenie:
Broń biała klasy S (sparingowa) przeznaczona do wykonywania natarć poprzez pchnięcie. Do walki karabinkiem z bagnetem wymagane są ochraniacze HPS (High Protection System). Szczególnie istotne są rękawice HPS.

 

 
KARABINEK szturmowy z BAGNETEM [sprężynowy]

to treningowy odpowiednik najsławniejszego karabinka świata AK-47 (Kałasznikow). Model wyprodukowany w nieistniejący dziś państwie NRD, służył do szkolenia pododdziałów piechoty w starciach na bagnety. Posiada drewniane łoże i magazynek, odpowiednio doważone wewnętrznym, stalowym obciążnikiem oraz stalową lufę. Sprężynowy bagnet posiada zatrzask pozwalający na odłącznie go od karabinka. Parciany pasek daje możliwość wykonywania realistycznych ćwiczeń obsługi broni.
Szturmowy karabinek z bagnetem, dzięki zwartej konstrukcji i sprężynowo chowanemu bagnetowi, doskonale nadaje się do ćwiczeń i walk sparingowych. Przy zastosowaniu odpowiednich ochraniaczy, nie powoduje bolesnych kontuzji. Szermierka na bagnety to zupełnie odmienny rodzaj walki bronią białą, nie tylko ze względu na znaczną masą samej broni, ale przede wszystkim na odwrotną postawę i oburęczne (czasem jednoręczne) trzymanie karabinu.
Wraz ze zmianą koncepcji strategicznych na początku lat 60-tych XX wieku, w większości armii świata, zrezygnowano z masowej nauki walki na bagnety. Do dziś szkolenia takie są realizowane jedynie w niektórych jednostkach specjalnych, np. SPECNAZ, jako element rozwijający bojowość.

opis techniczny:
długość całkowita: 1200mm
długość łoża: 870mm
masa z bagnetem: 3300g
masa bez bagnetu: 2750g
materiał: stal, drewno (buk)
materiał punty: stal, guma

przeznaczenie:
Broń biała klasy S (sparingowa) przeznaczona do wykonywania natarć poprzez pchnięcie. Do walki karabinkiem szturmowym z bagnetem wymagane są ochraniacze HPS (High Protection System). Szczególnie istotne są rękawice HPS.© Marcin Żmudzki
do góry

 

 
   
 
    © 2008 - 2019 pozycjonowanie SEMCENTRUM